Menu Zamknij

Prawo.pl: kwarantanna dokumentów przesyłanych do skarbówki i ZUS

ZUS Słupsk

Urzędy skarbowe przez 48 godzin, a oddziały ZUS przez 72 godziny przetrzymują w kwarantannie dokumenty, które trafiły do specjalnie wystawionych na czas epidemii skrzynek – informuje Prawo.pl. Zdaniem ekspertów, takie postępowanie rodzi wątpliwości, co do ustalenia daty wpływu dokumentów, a co za tym idzie terminów postępowania – donosi portal.

„Z sygnałów, jakie otrzymujemy od zdziwionych i zaskoczonych przedsiębiorców, wynika, że składane do skrzynek przed urzędami skarbowymi pisma, wnioski czy inne dokumenty nie trafiają od razu do urzędnika, ale są poddawane kwarantannie przez 48 godzin” – mówi Katarzyna Lorenc, ekspert ds. prawa pracy Business Centre Club. I dodaje: „Rozumiemy, że to sposób ochrony urzędników, jednak zastanawiamy się, jak to wpłynie na datowanie spraw”.

Informacje o kwarantannie dokumentów potwierdza Ministerstwo Finansów – informuje Prawo.pl. Według danych pozyskanych przez portal, odbiór dokumentów i ich rejestracja odbywają się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Urzędnicy pracują w rękawiczkach ochronnych, następuje dezynfekcja i rotacyjna wymiana skrzynek. Dokumenty są w kwarantannie – przechowywanie w specjalnych pojemnikach lub pomieszczeniach przez określony czas. Ich rejestracja następuje dopiero po upływie kwarantanny – przy czym, jak zapewnia ministerstwo, dokument rejestrowany jest z datą faktycznego złożenia do skrzynki.

Cytowany przez Prawo.pl Józef Banach, radca prawny partner w kancelarii InCorpore Banach Szczypiński i Partnerzy, ocenia, że z perspektywy podatnika istotna jest data doręczenia korespondencji. I z tego względu przyjęta przez administrację skarbową procedura jest dość zaskakująca, bo „nie ma pewności, czy np. przedsiębiorca złożył pismo w terminie”.

Nieco inaczej na sprawę patrzy Sławomir Paruch, radca prawny, partner – założyciel kancelarii Paruch Chruściel Schiffter. Jego zdaniem, każdy rozsądny przedsiębiorca dba o potwierdzenie nadania korespondencji, żeby nie narazić się na złożenie pisma po terminie – czytamy w portalu.

Jak dodaje, o terminie wniesienia pisma do urzędu decyduje prezentata na tym piśmie, a opisana procedura utrudnia jej naniesienie lub uniemożliwia. To skazuje przedsiębiorców na nadanie pisma pocztą, co dziś jest również utrudnione.

Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/dokumenty-wplywajace-do-urzedow-skarbowych-i-do-zus-przechodza,499090.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP